Služby
Příprava na kojení osobně i online
V průběhu kurzu Vám vysvětlím, co je třeba o kojení vědět ještě před porodem. Můžete tak zvýšit šanci na snazší začátek kojení a budete informovaná o nejčastějších situacích, které mohou v začátku i v průběhu kojení nastat. Hlavní témata:
Vliv porodu na kojení, kojení po císařském řezu.
- Kontakt kůže na kůži - jeho význam, jak praktikovat
- Samopřisátí po porodu.
- Polohy při kojení, správné přisátí a jak ho poznat.
- Kojení v prvních dnech.
- Vysvětlení rizika používání dudlíku, flašky nebo kloboučků.
- Nejčastější situace při kojení, jejich prevence a řešení.
Součástí kurzu je prostor pro Vaše dotazy. Délka konzultace je závislá od Vašeho zájmu, základní část trvá přibližně 2 hodiny. V případě online formy probíhá spojení přes google meet.
V případě zájmu Vám mohu poskytnout úvod do látkování, nošení v šátku, společného spánku, významu pláče miminka, zavádění příkrmů po 6.měsíci formou baby led weaning... a předat odkaz na zdroj dalších informací.
Laktační poradenství
Pomoc, podpora a péče kdykoliv během kojení. Můžete mě kontaktovat, v případě že již máte při kojení potíže, anebo pokud se jen chcete ujistit, že vše probíhá, jak má.
- Mohu Vám ukázat správnou polohu a přisátí, ideálně co nejdříve po porodu.
- Naučím Vás poznat, kdy miminko pije mléko z prsu.
- Naučím Vás zhodnotit, jestli miminko vypije dost mléka.
- Naučím Vás, co dělat, když miminko při kojení usíná, bez toho, aby vypilo dost.
- Pomůžu Vám v případě bolavých bradavek a prsou.
- Pomůžu Vám, pokud se miminko neumí přisát.
- Pomůžu Vám, pokud miminko nepřijímá dostatek mléka.
- Pomůžu Vám, pokud máte příliš mnoho mléka.
- Poradím Vám, jak zvýšit tvorbu mléka, jeli to třeba.
- Poradím Vám, jak pokračovat v kojení po 6. měsíci.
- A mnoho dalšího...
Jsem si vědoma, že vy i Vaše děťátko potřebujete čas na odpočinek, proto délka jednoho poradenství nikdy nepřesahuje 1,5 - 2 hodiny. Pokud je potřeba řešit více témat, poradenství se rozdělií do několika dnů.
Některé pojišťovny přispívají na služby laktační poradkyně. Aktuální informace o pojišťovnách v následujícím odkazu https://www.mamila.sk/post/ak-si-v-cr-zavolate-laktacnu-poradkynu-mamily-preplati-to-poistovna-8342/
Příprava na porod osobně i online
Nejdůležitější informace, které potřebujete vědět před porodem. Součástí přípravy je prostor pro Vaše dotazy a případné obavy. Kurz doporučuji ideálně absolvovat mezi 32.-36. týdnem. Abyste měly čas získané informace prakticky využít. Informace, které na kurzu dostanete ale využijete i v případě, že máte do porodu pár dnů. Náplní kurzu jsou základní témata vypsaná níže. Vždy se ale rozsahem informací přizpůsobím Vašemu zájmu. V případě online formy probíhá spojení přes google meet.
Náplní přípravy jsou tyto témata:
- Jak se připravit na porod
- Porodní přání, představa porodu
- Prevence poranění
- Jak a co sbalit do porodnice
- Průběh porodu (jaké jsou fáze porodu, jak může porod začít, kdy jet do porodnice...)
- Jak si poradit s bolestí (nefarmakologické metody i farmakologické možnosti)
- Zásahy do porodu, komplikace - informace o těch nejčastěji prováděných úkonech a komplikacích, které mohou nastat
- Kontakt kůže na kůži a jeho význam
- Vliv porodu na kojení
- Šestinedělí
Odběr z patičky
Odběr kapilární krve z patičky novorozence na screeningové vyšetření vzácných endokrinních a metabolických poruch. Odběr se provádí 48-72 hodin od porodu. Lze využít po ambulantním porodu. Novorozenecké screeningové kartičky jsou součástí služby. K odběru používám novorozenecké lancety s přesně nastavenou hloubkou vpichu. Nejdříve nožičku novorozence zahrěji a odběr provedeme pokud možno u kojení, nebo v náruči rodiče, tak aby byl minimalizován diskomfort miminka. Po zaschnutí odběrových kartiček (2ks), je třeba je odeslat do laboratoře - doporučeně poštou, adresu i s obálkou poskytnu, odesílají rodiče.
Poradna porodní asistentky
Prostor pro sdílení Vašich potřeb, potíží. Kontaktovat mě můžete kdykoliv během těhotenství. Vždy mám pro Vás vyhrazen dostatek času (1-2 hodiny) a záleží na Vás, kolik času a jak často se jej rozhodnete využít.
Za ideální považuji, pokud žena dochází ke svému gynekologovi a zároveň ke mně. Do 36. týdne 1x měsíčně, od 36.týdne 1x týdně, po termínu porodu 1x za 3 dny kontrola v porodnici a u mě dle domluvy.
V každé poradně kontroluji - krevní tlak, tep, moč, váhu, obvod bříška, vzdálenost fundus-symfýza. Poslechnu ozvy elektronickým Dopplerem. Sepíšeme anamnézu a průběžně ji doplňujeme. Součástí poradny je doporučení a nácvik vhodných pohybových aktivit, fyzická příprava na porod a opečování - práce s rebozem apod..
V pozdějších týdnech se zaměřuji na zevní vyšetření bříška a pomoc miminku zaujmout ideální pozici pro porod.
V případě zájmu postupně projdeme informace týkající se probíhajícího těhotenství, porodního přání, porodu, šestinedělí, kojení a péči o novorozence.
Příprava na porod císařským řezem
I na porod císařským řezem se lze připravit tak, aby proběhl vědomě.
Spolu projdeme
- porodní přání
- fakta, která jsou vhodná zvážit při výběru porodnice
- jak se na porod císařským řezem připravit
- Co vše vás čeká? (anestezie, před a po operací, první dny, šestinedělí...)
- Kojení po císařském řezu
- Péče o jizvu od 1. dne
Součástí péče je prostor pro Vaše dotazy, obavy...
Péče po císařském řezu
Péče pro ženy, které jsou po císařském řezu. Naučím Vás, jak se starat o jizvu i v případě, že jste delší dobu od porodu, nebo se připravujete na další těhotenství po předchozím císařském řezu. Součástí péče je práce s tejpy, které slouží k podpoře hojení a toku lymfy a působí proti srůstům. Na úvodní hodině se věnujeme péči o jizvu, nalepení tejpů, v časovém rozestupu následuje 2x 15 minut přelepení tejpů a poté ženu edukuji a jednoduché tejpy si lepí doma (6x).
Rebozo uvolňující péče
Rebozo je šátek, který má dlouhou tradici hlavně v Mexiku a Guatemale. V průběhu těhotenství ho lze použít k podpoře rostoucího bříška, úlevě od bolesti zad, k uvolňující masáži, nebo k úpravě polohy miminka. Při porodu k uvolnění pánevního dna a v průběhu kontrakcí. Po porodu lze rebozo užít k podpoře zavinování dělohy, nošení dětí a zavinování během menstruace.
Rebozo uvolňující péče je vhodná k harmonizaci svalů a vazů, k uvolnění a napojení se na sebe a miminko. Působí na dvou úrovních - fyzické a emoční. Doporučuji absolvovat zejména od 36. týdne v rámci přípravy na porod.
Poporodní péče
Péče o ženu krátce i delší dobu po porodu (potratu, či předčasné ztrátě). Jemná péče pomocí tepla - olej, lávové kameny, moxa, bylinná koule, baňky.
Můžeme konzultovat tyto témata:
- jaké jsou základní pilíře šestinedělí,
- jak podpořit zavinování dělohy pomocí zavinování do šátku,
- jak podpořit hojení porodního poranění,
- jak se starat o porodní poranění (epiziotomie, ruptura, po císařském řezu)
- jak pečovat o jizvu po nástřihu či císařském řezu,
- jaké byliny jsou v tomto období vhodné.